David Marr(MIT)

                   ——–Shimon Ullman(Weizmann)

                                                             ———Daniel Huttenlocher(Cornell)

                                                             ———Demetri Terzopoulos(UCLA)

                                                                                                               ——–Dimitris Metaxas(Rutgers)

                      ——-Eric Grimson(MIT)

                                                       ——Pedro Felzenszwalb(Uchicago)

                                                       ——Polina Golland(MIT)

                                                        —–Xiaogang Wang(CUHK)

                                                        ———Daniel Huttenlocher(Cornell)

Marvin Minsky(MIT,Turning Award)

                            —–Berthold Horn(MIT)

                                                             —–Tomas Lozano-Perez(MIT)

                                                                                                          —–John Canny(UC Berkeley)(Canny edge detector)

                                                                                                          —–Paul Viola(Microsoft)

Olivier Faugeras(Uparis XI)

                             —–Martial Hebert(CMU)

                           ——-Derek Hoiem(UIUC)

                              —–Jean Ponce(UIUC)

                                                         ——Lazbnik(UNC)(Spatial Pyramid Matching)

                               —–Zhengyou Zhang(Microsoft)

Takeo Kanade(CMU)

                         ——Qifa Ke(Microsoft)

                       ——-Shree Nayar(Columbia)

                                                        ——–Srinivasa Narasimhan(CMU)

                                                         ——-Simon Baker(Microsoft)

                        ——-Richard Szeliski(Microsoft)

                        ——-Carlo Tomasi(Duke)

                        ——-James Rehg(GIT)

                                                       ——Jianxin Wu(NTU)

Whitman Richards(MIT)

                                —–Alex Pentland(MIT)

                                                                —–Trevor Darrell(UC Berkeley)

                                                                                                  ——Kristen Grauman(UTexas)(Pyramid Matching Kernel)

                              ——Joshua Tenenbaum(MIT)(Isomap)

                                                                         —–Tom Griffiths(UC Berkeley)

Andrew Blake(Microsoft)

                          —–Andrew Zisserman(Oxford)

                                                                  ——Andrew Fitzgibbon(Microsoft)

                                                                  ——Josef Sivic(INRIA)(Video Google)

                                                                 ——Rob Fergus(NYU)

                          ——Roberto Cipolla(Cambridge)

                          ——Alan Yuille(UCLA)

Thomas Huang(UIUC)

                            ——Yong Rui(Microsoft)

                            ——Ying Wu(Northwestern)

                            ——Qi Tian(UTSA)

                            —— Chang Wen Chen (Buffalo) 

                                                                  ——- Jiebo Luo (Kodak)

                           ——Nebojsa Jojic(Microsoft)

                           ——Vladimir Pavlovic(Rutgers)

                           ——Shuicheng Yan(NUS)

David Mumford(Brown, Fields Medal)

                          —–SongChun Zhu(UCLA)

Azriel Rosenfeld(Maryland)

                           ——Narendra Ahuja(UIUC)

                           ——Charles Dyer(Wisconsin)

                           ——Larry Davis(Maryland)

                           ——Shmuel Peleg(Hebrew)

Christopher Brown(Rochester)

                              ——-Yiannis Aloimonos(Maryland)

                                                                       ——Robert Pless(WUSTL)

                                                                       ——LoongFah Cheong(NUS)                                             

Thomas Binfold(Stanford)

                             —-David Kriegman(UCSD)

                             —-David Lowe(UBC)(SIFT)

                             —-Jitendra Malik(UC Berkeley)

                                                            ——-Pietro Perona(Caltech)

                                                                                                ——-Fei-fei Li(Stanford)

                                                                                                 ——Rob Fergus(NYU)

                                                                                                 ——Stefano Soatto(UCLA)

                                                                                                  ——Max Welling(UCI)

                                                             ——Jianbo Shi(Upenn)(Ncut)

                                                             ——-Yizhou Yu(UIUC)

                                                             ——-Serge Belongie(UCSD)(Shape Context)

                                                             ——Alexei Efros(CMU)

                                                                                           ——-Derek Hoiem(UIUC)

                                                               ——Alexander Berg(Stony brook)

                                                                ——Christoph Bregler(NYU)

Edward Adelson(MIT)

                             —–Willian Freeman(MIT)

                                                                 —–Ce Liu(Microsoft)

                                                                 —– Rob Fergus(NYU)

                                                                  —–Yais Weiss(Hebrew)

                                                                                             ——-Anat Levin(Weizmann)

                                                                    —–Kevin Murphy(UBC)

                                                                    ——Josef Sivic(INRIA)

                                                                    ——Antonio Torralba(MIT)(GIST)

                                                                    ——Eirk Sudderth(Brown)

Tomaso Poggio(MIT)(HMAX)

                           —–Zoubin Ghahramani(CMU,Cambridge)

                           —–[Partha Niyogi](UChicago)

                                                        ——Mikhail Belkin(OSU)(LE)

                                                        ——Xiaofei He(ZJU)(LPP)

                           ——Christof Koch(Caltech)

                           ——Tomas Serre(Brown)

Michael Jordan(UC Berkeley)

                           ——Zoubin Ghahramani(CMU,Cambridge)

                            ——Tommi Jaakkola(MIT)

                                                                  ——Martin Wainwright(UC Berkeley)

                                                                                                             —–Xuanlong Nguyen(UMich)

                              ——Andrew Ng(Stanford)

                                                           ——Honglak Lee(Umich)

                              ——Lawrence Saul(UCSD)

                                                                 ——Fei Sha(USC)

                               ——David Blei(Princeton)(LDA)

                               ——Eric Xing(CMU)

                               ——Ben Taskar(Upenn)

                                ——Yair Weiss(Hebrew)

                               —–Yee-Whye The(UCL)(HDP)

                               —–Erik Sudderth(Brown)

                               —–Yoshua Bengio(Umontreal)

                               —–Francis Bach(INRIA)

                               —–Kevin Murphy(UBC)

Daphne Koller(Stanford)

                           —–Nir Friedman(Hebrew)

                           —–Carlos Guestrin(CMU)

                           —–Ben Taskar(Upenn)(M3N)

Geoffrey Hinton(Toronto)

                              —–Yee-Whye The(UCL)

                              —–Yann Lecun(NYU)

                             ——Zoubin Ghahramani(CMU,Cambridge)

                             —–Max Welling(UCI)

                             —–[Sam Roweis](NYU)(LLE)

Tom Mitchell(CMU)

                       —–Oren Etzioni(UWashington)

                       —–Geoffrey Gordon(CMU)

                       —–Sebasitian Thrum(Stanford)

                       —–Andrew McCallum(Umass)

John Lafferty(CMU)(CRF)

                    —–Chengxiang Zhai(UIUC)

                                                        —–Qiaozhu Mei(Umich)

                   —–Xiaojin Zhu(Wisconsin)

                  —–David Blei(Princeton)

From: http://narashy.wordpress.com/

Advertisements